• Bajka baletowa

    Bajka baletowa - Cesarski Słowik

  • Krosnowice dawniej i dziś.

    Jak wyglądały Krosnowice kiedyś? Zobacz kolekcję widokówek.

  • Kościół w Krosnowicach
  • Wiejskie Miejsce Spotkań

    Zobacz nad czym pracuje Grupa Odnowy Wsi Krosnowice przy współpracy z Mieszkańcami, Radą Sołecką oraz Towarzystwem Miłośników Krosnowic.

Już po raz trzynasty

Drukuj
Kategoria: TMK
Opublikowano: wtorek, 07, październik 2014
Administrator

Już po raz trzynasty spotkali się melomani w Krosnowicach, gdzie 27 września 2014 roku, w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła, odbył się kolejny Międzynarodowy Festiwal im. I. Reimanna w ramach projektu „W ogrodzie dźwięków Reimanna - XIII Międzynarodowy Festiwal im. I. Reimanna" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, oś IV LEADER w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007 – 2013 w zakresie Małych Projektów; Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Patronat honorowy sprawował Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa i Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur.
Koncert rozpoczął Zespół trębaczy – uczniów pod kierunkiem Jana Ostapowicza ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Trębacze wykonali Te Deum Marka Antoniego Charpentiera. Prowadzący koncert Franciszek Piszczek, prezes Towarzystwa Miłośników Krosnowic, powitał zebranych gości oraz lokalne władze, przybyłe na uroczystość. Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa i Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur wręczyli dyplom „Honorowego Obywatela Gminy Kłodzko" Marianowi Bilińskiemu – dyrygentowi Opolskiego Chóru Kameralnego.
Po krótkim wprowadzeniu w świat muzyki reimannowskiej rozpoczął się koncert, w którym wystąpili w następującym porządku:
Towarzystwo Śpiewacze TMK liczące niespełna 20 osób, działające od 2012 roku, pod kierunkiem Łukasza Przepióry. Zespół wykonał:Heiliger Johannes - Franza Reimanna, Skrzypek na dachu „Czy to ta mała..." oraz Matko Niebieskiego Pana z XVIII w.
Rychnovski Chór Kościelny chór amatorski, liczący 25 członków którym dyryguje Ewa Fuksová wykonał Cezarego Francka „Dextera Domini".
Miejski Chór Mieszany "Lutnia" z Kłodzka odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr „Honorową Odznaką ze Złotym Laurem", pod kierunkiem Witolda Jurana zaprezentował: "Jest ciche miejsce", "Stabat Mater" Zoltana Kodalyego i "Ave Maria" Ignaza Reimanna. Zespół "Verbica" z Lidy na Białorusi utytułowany licznymi wyróżnieniami krajowymi i zagranicznymi, popularyzujący szczególnie białoruskie pieśni ludowe, prowadzony przez Tamarę Pietrowną Choroszyłową wykonał utwory: "O Salutaris" I. Reimana, "Noc z moim nočuški" białoruską pieśń ludową w aranżacji Drinevskiego, "I tam góry" białoruską pieśń ludową w aranżacji Siroty i "Zabawa" białoruskie pieśni w aranżacji Siroty.
Chór parafialny „Laudate Dominum" działający przy parafii Włodowice – Tłumaczów pod kierunkiem Renaty Klecha-Kozik, zaśpiewał trzy utwory: „Ave verum corpus" - Edwarda Elgara, „Graduale" - Ignaza Reimanna i „Zdrowaś, Królewno Wyborna" Andrzeja Koszewskiego.
W głównej części koncertu wystąpił Opolski Chór Kameralny, który jest stałym uczestnikiem tutejszych festiwali. Chór ma w dorobku liczne występy zagraniczne. Dyrygentem i kierownikiem zespołu jest wyróżniony tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Kłodzko" dr Marian Biliński. Połączone chóry z Opola i Tłumaczowa z Orkiestrą Festiwalową wykonały utwór „Missa Solemnis" Franza Reimanna, młodszego syna Ignaza Reimanna. Było to pierwsze wykonanie po 1945 roku. Na zakończenie , połączone chóry śpiewały „Totus Tuus " i „Otwórzcie drzwi Chrystusowi" M. Frisiny, na cześć św. Jana Pawła II, w roku kanonizacji. Zgromadzeni owacyjnie przyjęli występy chórów i nagrodzili wykonawców długo trwającymi brawami.
Podczas koncertu A. Piasecka, przewodnicząca Kapituły konkursu literackiego „O Złotą Nutę Reimanna" ogłosiła wyniki jego IV edycji.
Koncert zakończyły podziękowania składane chórom i orkiestrom, publiczności oraz Alicji Wąsik za wieloletnią pracę skarbnika TMK, a Jackowi Adamowskiemu nadano tytuł „Honorowego Członka TMK", za wkład pracy na rzecz Towarzystwa Miłośników Krosnowic.
Honorowym gościem koncertu była praprawnuczka Ignaza Reimanna Christel Kaven z Berlina, która wzruszona dziękowała za docenienie muzyki jej prapradziadka. Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem miłośników muzyki chóralnej i sakralnej, odbywał się przy licznie zgromadzonej publiczności, całkowicie wypełniającej kościół.. To szczególnie cieszy organizatorów dostrzegających celowość dalszego działania.
Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało wysiłku organizacyjnego i finansowego. Za ofiarną pracę należą się podziękowania pani Halinie Puk i członkom naszego stowarzyszenia, oczywiście paniom pracującym w kuchniach KGW i TMK oraz Agnieszkom: Burchard i Machniowskiej za kwiatowe ogrody - dekoracje w kościele.
Wsparcia organizacyjnego i finansowego udzielili: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Bank Spółdzielczy w Kłodzku, GS Kłodzko, PP. Christel Kaven, B. i K. Czechowicz, E. i Cz. Pogoda, E. i S. Wołk, Z. Tur, J. i A. Olender, W. Piotrowska, K. Czuba-Kowal, Z. Tur, T. i R. Rapacz, M. Swat, A. Skibińska, J. i F. Rudnicki, M. i J. Wypych, W. Walczak  i wszyscy OFIARODAWCY „do koszyczka" po koncercie.
WIELKIE DZIĘKI! Do zobaczenia za rok – w ostatnią sobotę września 2015!
Anna Paśko, Franciszek Piszczek; foto Marek Piszczek , Józef Czyż

 zobacz galeria Marek Piszczek

 zobacz galeria Józef Czyż

Relacja JAKUBEK 2014

Drukuj
Kategoria: TMK
Opublikowano: poniedziałek, 18, sierpień 2014
Administrator

JAKUBEK 2014

W sobotę 26.07. na stadionie „Orląt" w Krosnowicach odbył się doroczny festyn „Jakubek". Mieszkańcy i goście mieli do wyboru: zabawę fantową /Konrad i Ola Gierczak, Damian i Jakub Janowscy/, kącik poetycki i dziecięcy konkurs plastyczny /Anna Piasecka/, atrakcje oglądania sprzętu strażackiego i kąpieli w kurtynie wodnej zgotowali druhowie OSP: Bartek Tomera, Joanna Janicka, Jakub Mereszczowski, Mariusz Mazurek, Mariusz Dąbrowa. Dla dzieci czekały „dmuchane" atrakcje „Sali Zabaw Jaś" i kąpiel z sikawek strażackich. Na ludową nutę śpiewały Kumy, Cyraneczki i wspaniałe kaszubskie „Bursztynki" z Mieroszyna. Kuba Czyż prezentował swoją najnowszą raperską twórczość. Oświetlenie stadionu zawdzięczamy Wójtowi Gminy panu Stanisławowi Longawie, który z Przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Turem składali życzenia imieninowe Annom z TMK i nie tylko. Za scenę i oprawę akustyczną dziękujemy OKSiR – Dyrektorowi Krzysztofowi Matysiakowi, Arturowi Szczytowskiemu i druhom OSP Krosnowice.
Wielką atrakcją był występ Bonoit Le Gros z Togo. Ten utalentowany muzyk improwizował ciekawe zabawy, taniec i śpiewy z publicznością. Publiczność miała okazję podziwiać piękny śpiew duetu gitarowego Oliwia Łuszczyńska & Grzegorz Mączyński. Ich występ nagrodzono gromkimi brawami. Na zakończenie wieczoru do tańca „pod gwiazdami" przygrywał i śpiewał Zespół „Podzamek Boys".
Kulinaria i ciasta TMK ze środków własnych i darowiźnie firmy JEESPOL, przygotowały i serwowały Wanda Czachor, Irena Kurowska, Anna Paśko, Czesława Małagowska, Mieczysława Machniowska, Renata Kucharska, Monika i Ela Froń, Grażyna Gałowska, Anna Piasecka, Anna Burchard, Lilianna Figurska, Iwona Sandłak, Jola i Józef Czyż; transport i serwis techniczny: Skalniak – Polskie Ogrody, Michał Piszczek, Kuba i Wojtek Czyż, Jan Froń, Konrad i Jarosław Gierczak, Marceli Parucha.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawy, Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Tura, dyrektora OKSiR Krzysztofa Matysiaka oraz PP. Elżbiety i Stanisława Wołk- właścicieli firmy JEESPOL Sp. z o.o, za wsparcie naszych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Sponsorzy poszukiwani

Drukuj
Kategoria: TMK
Opublikowano: wtorek, 12, sierpień 2014
Administrator

Towarzystwo Miłośników Krosnowic

z nadzieją oczekuje pomocy finansowej przy organizacji

XIII Międzynarodowego Festiwalu im. I. Reimanna

27 września 2014 g. 17.oo kościół św. Jakuba Ap. Krosnowice                                                                                                    

28 września 2014 g.11.oo kościół św. Jana Chrzciciela Jaszkowa Dolna

wystąpią chóry i orkiestry z:

Białorusi, Czech, Wrocławia, Opola, Tłumaczowa, Kłodzka i Krosnowic

Podczas koncertu ogłoszony będzie werdykt i rozdane nagrody

IV konkursu literackiego „O Złotą Nutę Reimanna”

Darczyńców wymienimy na plakatach, w materiałach promocyjnych, wyróżnimy dyplomami i podziękujemy na łamach regionalnej prasy oraz na www.krosnowice.pl

Bank Spółdzielczy w Kłodzku 28 9523 0001 0000 3610 2000  0001

PS. Miejsce na plakacie 500 zł na konto do 10 września2014

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzinpolicja

straz

gmina

c logo lsop